Wizyta w Obserwatorium Astronomicznym w Puławach

Miniaturka - mFundacja - program grantowy.jpg

9 kwietnia klasa 0 b wraz z wychowawcami udała się na ciekawe zajęcia do Obserwatorium Astronomicznego w Puławach. To kolejne działanie realizowane w ramach programu „ Rosnę z matematyką”. Co ma wspólnego matematyka z obserwatorium astronomicznym? Na to pytanie uzyskaliśmy  odpowiedź podczas spotkania. Astronomowie w swojej pracy wykorzystywali i nadal wykorzystują matematykę do wielu obliczeń. Dzięki temu możemy poznawać i lepiej zrozumieć nasz Wszechświat.

Program naszego spotkania był bardzo bogaty. Wizytę rozpoczęliśmy od obejrzenia wystawy skamieniałości i minerałów z kolekcji geologa Macieja Dudy „ Zaginione Światy”. Oprócz skamieniałości na wystawie mogliśmy podziwiać również minerały z różnych stron świata. Pan Józef opowiedział dzieciom, w jaki sposób powstawały skamieniałości i minerały. Dzieci były bardzo zainteresowane  okazami przyrody. Liczyliśmy skamieniałości, minerały i porównywaliśmy ich liczbę. Następnie przyszedł czas na lekcję z astronomii. Dzieci poznały działanie lunety i miały możliwość patrzenia przez nią. Dużym zaskoczeniem był obraz jaki zobaczyły: „ Ja widzę Oliwkę do góry nogami”. Potem były obserwacje przez teleskop, a na tarasie widokowym  mogliśmy podziwiać panoramę Puław. Następnie wdrapaliśmy się po stromych schodach na wieżę z nowym teleskopem w kopule. Na zakończenie w sali konferencyjnej dzieci wzbogaciły wiedzę na temat gwiazd, ich życia i rozpadania się.Układ Słoneczny, który został nam zaprezentowany był doskonała powtórką z zajęć-„ Nie jesteśmy sami w Kosmosie” . Mogliśmy porównywać wielkość planet i największej gwiazdy, którą jest Słońce. Spotkanie zakończyło się zabawą w „ Kosmiczną matematykę”, czyli liczeniem konstelacji znaków zodiakalnych i zaśpiewaniem piosenki- „ W Układzie Słonecznym”.

To była ciekawa lekcja z astronomii połączona z matematyką.