Szkoła Podstawowa nr 2
im. K. K. Baczyńskiego w Puławach

Wolontariat

Wolontariat w Szkole Podstawowej nr 2 w Puławach

„Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego” (Papież Franciszek).

Wolontariat – to dobrowolne czynienie dobra, a nie obowiązek. Pomagając innym, pomagamy sobie, rozwijamy kompetencje społeczne, uczymy się empatii, działamy na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego.

We wrześniu 2019 r. została powołana Szkolna Rada Wolontariatu działająca przy Samorządzie Uczniowskim. Do zadań Rady należy:
1. Zachęcanie uczniów do udziału w akcjach charytatywnych organizowanych przez Radę;
2. Organizowanie akcji charytatywnych i współpraca ze środowiskiem lokalnym;
3. Zgłaszanie własnych propozycji i inicjatyw;
4. Systematyczny udział w spotkaniach Rady;
5. Godne reprezentowanie szkoły;

Wolontariat SP 2 działa we współpracy ze Szkolnym Kołem PCK, Samorządem Uczniowskim oraz Kołem Przyjaciół Biblioteki.

 

 

Dzień Wolontariusza.jpg

Witam wszystkich!

          Na wstępie chciałabym podziękować za waszą obecność i za to, że mnie wysłuchacie. Dzisiaj nie będzie to kolejne opowiadanie z rodzaju wymyślonych i Nieprawdziwych historii, lecz chcę wam, moi drodzy słuchacze, coś powiedzieć od siebie, o pewnej przygodzie, którą możecie sami przeżyć lub wspólnie z przyjaciółmi, a nawet sami ją wyreżyserować. Zalet jest
o wiele więcej, żadnych kosztów, wystarczy podać tylko pomocną dłoń, tak po prostu dmuchnąć wiatrem w czyjeś żagle, by znów poczuł sens życia.

Zastanawiacie się, co mam na myśli? Powiem zwięźle, WOLONTARIAT. Zwykłe słowo, które ma zaledwie 11 liter, ale spójrzcie, jaką ono posiada moc. A jeżeli jeszcze macie niedosyt informacyjny, to szybko wam nakreślę „za i przeciw”, by zostać wolontariuszem.

         Zacznijmy od „przeciw”, czyli przeanalizujmy wady bycia wolontariuszem. I tu w tym momencie mogę już zakończyć analizę wad. Dlaczego? A to dlatego, że ich po prostu nie ma! Moim zdaniem, są same zalety. Zapewne zapytacie, jakie? Otóż generalną zaletą jest pomoc,
a w zamian za tę pomoc otrzymanie szczerego uśmiechu i niekiedy zwykłego, ale jak pięknego słowa „dziękuję”, które nas uskrzydla, popycha do dalszych działań dając nam niewyczerpalne pokłady energii. A nawet pokusiłabym się o stwierdzenie, że nas uzdrawia. Czy się mylę? Raczej nie, cóż, na pewno nie! I ja to nazywam satysfakcją.

         Następną zaletą jest przyjaźń. Wykonując tę działalność poznajemy wielu ludzi, niekiedy taka znajomość przeobraża się w wielką, długoletnią przyjaźń, dzięki której, gdy my będziemy potrzebowali kiedykolwiek pomocy, uzyskamy ją i będziemy mogli liczyć na drugą osobę. Możemy również poznawać różne kultury, styl życia i obyczaje, gdyż wolontariat jest wielokulturowy i nie zna granic, jest jak muzyka, niby nikt nie zna słów piosenki, ale każdy tańczy w jej rytm ciesząc się i bawiąc. Bez względu na wiek, każdy może zostać wolontariuszem, starszy czy młodszy, po prostu każdy.

         Jest też trzecia zaleta wolontariatu dla tych bardziej wymagających, dla tych żądnych wrażeń i sukcesu. Jeżeli im nie wystarczy dobra zabawa i niesienie pomocy innym oraz poznawanie wielu nowych ludzi, zaletą jest to, że zdobywamy doświadczenie i praktykę zawodową, co w późniejszym czasie może wpłynąć na decyzje naszego przyszłego pracodawcy, czy też na to, by otworzyć własną firmę. Biorąc pod uwagę fakt, że jest pandemia i nie wiadomo, jak długo ona potrwa, dzięki wolontariatowi jesteśmy konkurencyjni na rynku pracy, zdobywając w ten sposób doświadczenie zawodowe. Czyli wolontariusz inwestuje
w siebie, w swoją i innych przyszłość.

         Na koniec chciałabym was prosić, żebyście pomyśleli o wolontariacie. Chcę powiedzieć” dziękuję”, bo choćby jedna podana dłoń ze wsparciem, potrafi uratować wiele istnień.

                                                                        Dziękuję za uwagę.             

                                                                             Julka, klasa 7c

Napis wolontariat.png

Powrót na początek strony