Teatrzyk Kamishibai – papierowy teatr

miniaturka.JPG

11 maja naszą bibliotekę odwiedziła wyjątkowa osoba – Pani Katarzyna Adamowska – Kane z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Puławach zapoznając naszych Milusińskich z oddziałów zerowych z tradycyjną japońską sztuką teatralną Kamishibai.

Kamishibai z japońskiego: kami – papier, shibai – sztuka, to w dosłownym tłumaczeniu papierowy teatr, teatr obrazkowy lub teatr ilustracji. To japońska forma opowiadania do dużych ilustracji, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę wzorowaną na parawanie z teatrzyków marionetkowych.

Dzieci z zapartym tchem obejrzały i wysłuchały bajkę pt:” Groszki” Françoise Malnuit - historię groszka, który z nasionka stał się wspaniałą roślinką.

Następnie każdy uczeń sam namalował dodatkowe zakończenie wysłuchanego utworu i mógł je zaprezentować w teatrzyku.
Uczniowie usłyszeli również wiersz Jana Brzechwy „Na straganie” i bardzo aktywnie wymieniali wszystkich „warzywnych bohaterów”. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka!”.