Plakat -Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.jpg

21 lutego, jak co roku, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym dniu nauczyciele języka polskiego oraz edukacji wczesnoszkolnej przeprowadzili lekcje dotyczące naszego języka: były ciekawostki, nawiązania do historii, łamańce językowe. Uczniowie podczas zajęć mogli poćwiczyć wymowę trudnych zwrotów i zdań. Dowiedzieli się, co to są homofony i palindromy, mogli wykazać się pomysłowością, szukając synonimów do słów „fajny” oraz „super” i poznać najczęstsze błędy Polaków. W bibliotece szkolnej również czekały na chętnych przeróżne „wierszyki łamiące języki”, test poprawności językowej, w którym starsi uczniowie mogli wykazać się swoją wiedzą oraz wystawa książek, natomiast powitania odbywały się w różnych językach - nie tylko europejskich :) Podsumowaniem tego dnia miały być dwa konkursy: Konkurs Łamańców Językowych oraz Szkolny Konkurs Ortograficzny. Konkurs Łamańców Językowych zgromadził sporą gromadkę miłośników języka, których nie przestraszyły takie zwroty jak: „Poczmistrz z Tczewa” czy „Konstatynopolitańczykowianeczka”. Podczas konkursu wszyscy świetnie się bawili i na pewno docenili tych, którzy mimo zawiłości języka polskiego nie boją się mówić głośno i wyraźnie. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom. Niestety ze względu na dużą ilość zachorowań dzieci, Konkurs Ortograficzny został przeniesiony na przyszły tydzień.