"Język polski jest ą-ę"

ozdobne pismo.jpg

Kampania informacyjna "Język polski jest ą-ę" pod patronatem Rady Języka Polskiego” miała na celu uświadomienie Polakom, że nieużywanie znaków diakrytycznych prowadzi do zaniku oryginalności języka polskiego i osłabienia jego roli w przekazywaniu z pokolenia na pokolenie polskiego dziedzictwa kulturowego.”

W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbył się w szkole konkurs pod hasłem „Język polski najeżony jest ogonkami”. Uczniowie naszej szkoły tropili powiedzenia i przysłowia, w których występuje najwięcej literek „ą” i „ę”.

Oto zwycięzcy :

Klasy 1-3:

1.miejsce Jakub Jakubczyk, kl.2a Przysłowie na listopad. Wszyscy święci gdy jasnością nas uraczą, a Zaduszki nie popłaczą, Marcin nam też nie zawieje, wówczas bracie miej nadzieję, że na Ofiarowanie masz piękne zaranie, na Niepokalaną rzeki nam nie staną, a tak do Wilii na to dotrwa babskie lato. (8)

2. miejsce Zosia Szatkowska, kl. 2a, Maja Krajewska, kl. 2b Gdy pająk w lipcu przychodzi, to za sobą deszcz przywodzi, gdy swą pajęczynę snuje, bliską burzę czuje. (7)

3. miejsce Julia Kacperek, kl.2c Na świętą Barbarę wyciągnij z kąta czamarę.

Wyróżnienia: Edyta Maciejewska, kl.0, Natalia Czech, kl. 1b Oszczędnością i pracą ludzie się bogacą. (5)

Klasy 4-8

1.miejsce Maria Sokołowska, kl. 7c Różnica między mądrością a inteligencją polega na tym, że inteligentny potrafi wyjść z sytuacji, w którą mądry nigdy się nie wpakuje.(7)

oraz Maja Wydra, kl.7c; Oliwia Wnuk, kl.8b; Natalia Mizińska kl.8c Gdy pająk w lipcu przychodzi, to za sobą deszcz przywodzi, gdy swą pajęczynę snuje, bliską burzę czuje. (7)

2. miejsce Emil Pałac, kl. 6b Julia Leoni, kl. 7c Gdy na świętą Barbarę gęś chodzi po lodzie, to Boże Narodzenie będzie po wodzie. (5)