Pasowanie na czytelnika 2022 (16).jpg

13 maja w piątek :) - na zakończenie Tygodnia Bibliotek miało miejsce drugie już w tym semestrze Pasowanie na czytelnia uczniów klasy pierwszych.

Wprawdzie już we wrześniu jak co roku uczniowie z klas pierwszych zapoznali się z wyjątkowym miejscem w szkole, jakim jest biblioteka – to głównym celem tego spotkania było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Dzieci wspaniale odpowiadały na wszystkie pytania, między innymi: czym różni się biblioteka od księgarni, co to znaczy „wypożyczać”. Dowiedziały się, dlaczego warto czytać książki i jak je szanować, jak wygląda największa i najmniejsza książka w bibliotece, a także najnowsza i najstarsza. Wysłuchały również wiersza i piosenki oraz rozwiązały krzyżówkę.

Następnie uroczycie przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu uczniowie na pamiątkę otrzymali dyplomy, zakładki do książek, informacje do rodziców, także „Prośby Książki”.

Uroczystość odbyła się w radosnej atmosferze i zakończyła wypożyczeniem książek przez uczniów.

Czytanie to wielka przygoda! Cieszymy się, że przez kolejne lata będziemy przeżywać ją razem!

Renata Szelewicka-Karolik
nauczyciel bibliotekarz