GLOBALNA STREFA ZACZYTANIA - podsumowanie akcji “Przerwa na czytanie”

Dyplom dla szkoły Przerwa na czytanie 2021.jpg

GLOBALNA STREFA ZACZYTANIA - podsumowanie II. Międzynarodowej edycji VI. Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie “Przerwa na czytanie”

W październiku 2021 r. odbyło się wielkie międzynarodowe święto czytelnicze. Realizacja tegorocznej II. Międzynarodowej edycji VI. Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie” tak jak w poprzednim roku przypadła na czas pandemii. Jednak mimo różnych przeciwności w wielu placówkach oświatowych w Polsce i za granicą udało się przeprowadzić akcję. Czy zeszłoroczny rekord został pobity? Ile szkół czytało i z jakich krajów oraz jak przebiegła przerwa na czytanie?

Podsumowując, do akcji zgłosiło się aż 2110 instytucji, prawie tysiąc więcej niż w zeszłym roku. Ostatecznie akcja odbyła się w 1867 placówkach z Polski i 14 innych państw. Czytano w każdym zakątku Polski. Okazał, że czytanie stanowi element łączący narody. Rekord bili również uczniowie w 4 szkołach we Francji, Irlandii i na Litwie, 3 szkołach w Belgii, USA i na Ukrainie oraz w 2 szkołach w Grecji i Szkocji. Przerwa odbyła się też w Egipcie, Austrii, Rumunii, Niemczech, Serbii i Turcji.

Podobnie jak w zeszłym roku najwięcej osób czytało w SP nr 14 w Bydgoszczy, a za granicą Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Dublinie. Liczby w tej akcji są ważne, ale dopiero wkład wszystkich doprowadził do obecnego rekordu, dlatego chcemy podkreślić, że z każdego czytającego ucznia jesteśmy niezmiernie dumni i wdzięczni za każdego wspierającego nauczyciela!

Oficjalnie ogłaszamy, że został ustanowiony NOWY REKORD w liczbie osób czytających na przerwie i wyniósł on 377 TYSIĘCY 586 OSÓB!

Akcja była realizowana w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Honorowy patronat nad akcją objęli: Lubuski Kurator Oświaty – Ewa Rawa, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.
Patronat medialny sprawowali: IBBY Polska, portal SBP.pl, Biblioteki Szkolne Online, Serwis Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna SBP.

Dziękujemy za udział w tegorocznej edycji i zapraszamy do udziału za rok! :)